Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü;  Fen Bilgisi Eğitimi, Biyoloji Eğitimi, Fizik Eğitimi, Kimya Eğitimi ve Matematik Eğitimi Anabilim Dallarından oluşmaktadır. Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü daha önce İlköğretim Bölümü adı altında hizmet veren Matematik Eğitimi AD ve Fen Bilgisi Eğitimi AD ile Ortaöğretim Fen ve Matematik Bölümü adı altında hizmet veren Fizik, Kimya ve Biyoloji Anabilim Dallarının Yükseköğretim yürütme kurulunun 15.06.2016 tarihli toplantısında alınan karara istinaden birleştirilmiştir. Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümünde 2 profesör, 3 doçent, 5 yardımcı doçent ve 3 araştırma görevlisi tam zamanlı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, üniversitenin başta Eğitim Fakültesi olmak üzere çeşitli birimlerinde görevli öğretim üyeleri ve elemanları dersleri yürütmektedir.

Fakülte bünyesinde toplam 35 derslik, bölümlere ait anabilim dalları tarafından ortak olarak kullanılan bir fen ve teknoloji laboratuvarı, bir drama dersliği, bir serbest çalışma atölyesi, iki bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır. Her derslikte ve laboratuvarda projeksiyon cihazı vardır; ayrıca 2 derslikte de MEB tarafından da yaygın olarak kullanılan akıllı tahta bulunmaktadır.

Kampüsümüzde öğrencilerimizin faydalanabileceği Merkez Kütüphane, Basketbol, Voleybol ve Badminton sahaları ile birlikte Bilardo ve dinlenme salonumuz bulunmaktadır. Öğrencilerin yemek ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yemekhane hizmetleri yanında kantin hizmetleri mevcuttur. Fakülte, kuruluşundan itibaren Gazlıgöl yolu üzerinde bulunan Ahmet Necdet Sezer Kampüsünde eğitim ve öğretim faaliyetlerine yeni ve modern binalarda devam etmektedir.

Matematik Eğitimi ve Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalında Lisans eğitimi verilmekte olup; programda mevcut olan (toplam 240 AKTS karşılığı) derslerin tümünü başarıyla tamamlayan ve 4.00 üzerinden en az 2.00 ağırlıklı not ortalaması elde eden öğrencilere İlköğretim Matematik Öğretmenliği/Fen Bilgisi Öğretmenliği alanında lisans diploması verilir. Programını tamamlayanlar, ortaokullarda veya özel okullarda öğretmen olarak, üniversitelerde araştırma görevlisi olarak görev alabilir ve/veya ilgili alanlarda yüksek lisans yapabilirler.

08 Kasım 2016, Salı 8444 kez görüntülendi